Kolejna wygrana sprawa frankowa – kredyt w Raiffeisen Bank International AG (S.A.) Oddział w Polsce, Sąd Okręgowy w Warszawie, XXVIII C 16867/21

Udostępnij

Kolejna prowadzona przez naszą kancelarię sprawa dotycząca kredytu frankowego zakończyła się wygraną naszych Klientów. Wyrokiem z 15 listopada 2022 roku, sygn. akt XXVIII C 16867/21, Sąd Okręgowy w Warszawie uznał za zasadne roszczenia reprezentowanych przez naszą kancelarię frankowiczów w tym ustalił, że umowa kredytu frankowego zawarta przez Klientów z Raiffeisen Bank International AG (Spółka Akcyjna) Oddział w Polsce jest nieważna.

W uzasadnieniu wyroku Sąd wskazał m.in. „niewątpliwie bank prowadzi działalność kantorową polegającą ma kupnie i sprzedaży wartości dewizowych. W tych ramach pozwany zatem może samodzielnie ustalać kursy tych wartości. Jednakże to strony nie zawierały umowy kantorowej. Czym innym jest bowiem oferowanie sprzedaży lub kupna walut obcych, a czym innym dokonywanie przeliczenia (denominacji) kwoty kredytu do waluty polskiej. W pierwszym przypadku bank ustala kursy wobec potencjalnych przyszłych kontrahentów, którzy dopiero mają zawrzeć z nim określoną umowę w ramach obrotu walutowego. Grają zatem tutaj rolę czynniki rynkowe i o ile oferta banku nie jest z tego punktu widzenia korzystna dla uczestników tego obrotu, to nie dochodzi do nawiązania stosunku prawnego. Kontrahent banku ma uprzednią wiedzę co do kursu danej waluty i w zależności od tego, dopiero na tym etapie przystępuje do umowy bądź nie. W przypadku zaś badanym w niniejszej sprawie, stosunek prawny już istnieje pomiędzy stronami i dopiero w jego trakcie kredytobiorca jest stawiany przed faktem dokonanym – ustalonym każdorazowo jednostronnie przez bank kursem, którego nie ma możliwości zweryfikować i go zmienić. Wyłącznie zatem w rękach banku pozostawione jest kształtowanie treści umowy w tym kluczowym zakresie. Dotyczy to przy tym elementu, który bezpośrednio wpływa na zakres praw i obowiązków powodów, tj. uzyskanie finansowania określonego celu w umówionym i oczekiwanym zakresie, a następnie zwrotu kredytu na rzecz pozwanego.”

Wskazany argument zdaniem Sądu przemawiał za uznaniem umowy kredytu frankowego za nieważną. Niezależnie od powyższego Sąd Okręgowy w Warszawie dokonał również analizy poszczególnych postanowień umowy kredytu frankowego w celu sprawdzenia czy nie stanowią niedozwolonych postanowień umownych. Umowa kredytu frankowego na wzorcu umownym stosowanym przez Raiffeisen Bank International AG z siedzibą w Wiedniu prowadzącym działalność gospodarczą w formie oddziału Raiffeisen Bank International AG (Spółka Akcyjna) Oddział w Polsce zawierała poniższe postanowienia uznane przez Sąd za niedozwolone postanowienia umowne:

  1. „W przypadku Kredytu udzielonego w walucie obcej CHF/EUR/USD kwota Kredytu zostanie wypłacona w złotych wg kursu kupna danej waluty, zgodnie z obowiązującą w Banku w dniu uruchomienia Kredytu/Transzy Kredytu, Tabelą kursów dla produktów hipotecznych Raiffeisen Bank Polska S.A.”
  2. „W przypadku Kredytu udzielonego w CHF/EUR/USD kapitał, odsetki oraz inne zobowiązania z tytułu Kredytu, poza wymienionymi w § 3 ust. 1 Umowy, wyrażone w walucie obcej, spłacane będą w złotych jako równowartość kwoty (podanej w walucie) przeliczonej:
  • wg kursu sprzedaży waluty zgodnie z obowiązującą w Banku w dniu spłaty zobowiązania (…), Tabelą kursów walut dla produktów hipotecznych w Raiffeisen Bank Polska S.A. w przypadku wpłat dokonywanych przed terminem lub w tym terminie,
  • wg kursu sprzedaży waluty zgodnie z obowiązującą w Banku w dniu wpływu środków na rachunek wskazany w § 2 ust. 17 Umowy Tabelą kursów walut dla produktów hipotecznych w Raiffeisen Bank Polska Spółka Akcyjna w przypadku wpłat dokonanych po dniu, określonym w harmonogramie (…)”.
  1. „ W przypadku Przewalutowania stosuje się następujące kursy walut:
  • dla Przewalutowania Kredytu udzielonego w złotych na Kredyt udzielony w CHF/EUR/USD kurs kupna CHF/EUR/USD zgodnie z obowiązującą w Banku w dniu Przewalutowania Kredytu Tabelą kursów walut dla produktów hipotecznych w Raiffeisen Bank Polska Spółka Akcyjna,
  • dla Przewalutowania Kredytu udzielonego w CHF/EUR/USD na kredyt udzielony w złotych kurs sprzedaży CHF/EUR/USD zgodnie z obowiązującą w Banku w dniu Przewalutowania Kredytu Tabelą kursów walut dla produktów hipotecznych w Raiffeisen Bank Polska Spółka Akcyjna.”

Kredytobiorców reprezentował adwokat Wojciech Bruzda.

O autorze

Podobne artykuły

Potrzebujesz pomocy?
Potrzebujesz pomocy?
Potrzebujesz pomocy?
Odwiedź nas
ul. Warneńczyka 10/6b

30-520 Kraków
lub zostaw numer telofonu